..... آداک شیمی آیدین .....
واردات و تولید نهاده های کشاورزی ( کود - سم - بذر - سمپاش ) ترکیب کود های شیمیایی:

سولفات آمونیوم : 21% ازت و 24% گوگرد دارد

 نیترات آمونیوم : 35% ازت دارد

 اوره : 45% ازت دارد

سوپر فسفات ساده : 16% فسفر 

سوپرفسفات تریپل : 48% فسفر

فسفات منو آمونیوم 11% ازت و 48% فسفر دارد

فسفات دی آمونیوم:  18% ازت ، 19% فسفر ، 18% كلسیم  دارد

سولفات پتاسیم : 50% پتاس و 17% گوگرد و 22% كلسیم دارد

سولفات روی : 34% روی خشك دارد  سولفات مس 24% مس دارد  

کودهای کامل : این کودها به صورت جامد یا مایع موجود می باشند و ترکیبی از کلیه عناصر مورد نیاز گیاه می باشند که در اینجا به دلیل انواع مختلف نمی توان مواد تشکیل دهنده آنها را نوشت ولی بر روی هر بسته کود کامل اطلاعاتی در مورد ترکیبات آن و همچنین نحوه استفاده از آن را نوشته است .

تركیب كود های حیوانی :

بطور كل درصد مواد غذایی كودهای حیوانی به تغذیه دام بستگی دارد. معمولا" به جهت نبودن بستر اصطبل گوسفند ، كود آن بسرعت تجزیه و دوام آن در خاك كمتر است . در مرغداریها كه بیشتر از خاك اره و در گاوداریها بیشتر از كاه بعنوان مواد بستر استفاده میكنند بنابراین چون سرعت تجزیه كاه بیشتر از خاك اره میباشد و دوام خاك اره در خاك بیش از كاه است.كود گاوی نیز سریعتر از كود مرغی تجزیه میگردد.

درصد ازت كود گاو بیشتر از كود گوسفند و مرغ است ولی درصد فسفر و پتاسیم كود مرغ از كود گاو و گوسفند بیشتر است. زیادی املاح در كود مرغ میتواند خطراتی را در صورت استفاده از كود جمع آوری شده از مرغداریها بدنبال داشته باشد. و این مسئله ای است كه باید به آن بیشتر توجه شود.

در هر حال نباید كود تازه حیوانی را در پای گیاه قرار داد. تجزیه اولیه كود تازه حیوانی كه سریع انجام میگیرد موجب آزاد شدن آمونیاك و تجمع آن در مجاورت ریشه گشته و موجب خسارت به گیاه میگردد..

باتوجه به آنكه قسمتی ازعناصرغذایی كودهای حیوانی غیرقابل جذب اند ودرصدمواد غذایی آنها در مقایسه با كودهای شیمیایی بطور عام بسیاری كم

است ضرورت مصرف مقادیرزیادی كودحیوانی را ایجاب می كند با تجزیه وفساد  یك تن كود حیوانی 5 كیلو گرم ازت و5/2 كیلو گرم فسفر و5كیلو گرم پتاس ومقداری عناصر دیگر مانند كلسیم ومنیزیم واهن وگوگرد آزاد می شود كه به نسبت    5/-25/-5/  درنظر می گیرد

 


.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

با سلام
علم را با خود به این دنیا نیاوردم و با خود نیز به گور نخواهم برد. علم را آموخته ایم تا به دیگران آموزش دهیم تا نسل به نسل بچرخد و تکمیل شود .
ما را در این امر همراهی کنید

Telegeram.me/agronomic
نویسندگان
نظر سنجی
نظرتان در مورد وبلاگ و مطالب موجود چیست؟
صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic