..... آداک شیمی آیدین .....
واردات و تولید نهاده های کشاورزی ( کود - سم - بذر - سمپاش ) 


سیستم آب كشت چیست و به چه منظوری ابداع شد؟


برای اجرای برنامه كشت بافت گیاهی، تولید گیاهان در ظروف شیشه ای و پلاستیكی در ابعاد گوناگون انجام می شود. رطوبت نسبی هوا در ظروف معمولا به 100 درصد می رسد شرایط نوری و تبادل گازی محدود و تامین مواد معدنی و آلی مورد نیاز رشد بافت از طریق محیط غذایی، ریز گیاهچه های تولید شده را قادر به انجام فتوسنتز نمی كند.

حساس ترین مرحله ریز ازدیاد كلونی گیاهان به روش كشت درون شیشه ای شامل خروج ریز گیاهچه ها از محیط ظروف كشت و تطبیق با شرایط رشد فعال در محیط خارج از شیشه است، كه معمولا به دلیل یكسان نبودن شرایط درون شیشه و محیط گلدان و حساس بودن گیاهچه ها، تعداد زیادی از گیاهچه ها از بین می رفتند، اما سیستم آب كشت برای تطبیق پذیری در انتقال گیاهان به محیط گلدان، بهترین شرایط را فراهم می كند تا ریز گیاهچه ها به واسطه تامین آب برای تولید
ریشه های جدید، نور، رطوبت نسبی كافی و یكنواخت، توانایی رشد «فتواتوتروفیك» را بدون هیچگونه ضایعات بازیابد بطوریكه گیاهانی كه بدین روش به گلدان منتقل می شوند كمتر از 5 درصد ضایعات دارند.
روش كار این دستگاه چگونه است؟
گیاهچه های كامل (ریشه دار) به كمك پنس از داخل ظروف كشت خارج می شوند و برای حذف آگار باقیمانده، ریشه ها را با آب به آرامی شستشو می دهند و بلافاصله در دستگاه مستقر می كنند.
اجزای تشكیل دهنده دستگاه جویبار عبارتست از محفظه ای شیشه ای كه از صفحه ای مشبك كه محل استقرار گیاهچه است، پمپ هواساز و لامپ مهتابی كه هوا و نور مورد نیاز گیاه را تامین می كند، تشكیل شده است.
برای تطبیق پذیری در این دستگاه، ریز گیاهچه ها به مدت یك هفته با آب معمولی و در هفته دوم با محلول غذایی هوگلند كه غلظتی معادل 4/1 دارد تغذیه می شوند و وقتی كه حجم ریشه ها زیاد شد زمانی است كه گیاه آمادگی انتقال به گلدان را پیدا كرده است. همچنین دستگاه قابلیت تنظیم هوا، نور و رطوبت را در مراحل مختلف رشد گیاه داراست.
ایده ساخت چنین دستگاهی چگونه فراهم شد؟
سالیان پیش، گیاه چغندرقند را گیاهی حساس به آب می دانستند، چون چغندر ریشه ای قندی داشته و آب زیاد باعث می شود كه عوامل بیماریزا و آفات به سمت ریشه پر از قند جلب شوند، محققان سالها با آزمایشهای مختلف سعی كردند كه این گیاه را با شرایط كم آبی تطبیق دهند البته این نظریه درست است، اما در آزمایشگاه كشت بافت موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندرقند كرج به یك صورت دیگر به این مسئله توجه شد.
از آنجایی كه در كشت بافت گیاهان، ریشه های تولید شده افشان است و در مراحل بعدی این ریشه ها تبدیل به ریشه های ذخیره ای می شوند، بنابراین گیاه در این مرحله حساس به آب نیست، بلكه هر چقدر آب برایش بیشتر فراهم باشد، ریشه های افشان بیشتری تولید می كند.
آزمایشات مختلفی در لوله های آزمایشگاهی پر از آب انجام شد تا اینكه در سال 1378 زمینه ساخت این دستگاه برای اولین بار در ایران، در چارچوب اجرای پروژه ملی شماره 1242 برنامه ملی تحقیقات مصوب شورای پژوهشهای علمی كشور با همكاری دانشگاه علوم تهران و محققان آزمایشگاه كشت بافت موسسه فراهم شد و نتایج این پروژه در قالب گزارش نهایی در سال 1380 منتشر شد و گزارش كوتاهی نیز در شماره 17 مجله چغندرقند نوشته شد.
همچنین در خبرنامه الكترونیكی سازمان كشاورزی و خواربار جهانی گزارشی از این پروژه در سال 1380 منتشر شد كه مورد توجه علاقمندان ایرانی و خارجی قرار گرفت.
استفاده از چنین دستگاهی در سایر كشورها سابقه داشته است؟
خیر، این دستگاه برای اولین بار توسط محققان ایرانی ساخته شد و با اطلاع برخی محققان خارجی، پیشنهاداتی برای استفاده از این ایده شده است، اما این دستگاه باید به كشورهایی دارای شرایط آب و هوایی خشكی شبیه ایران هستند و یا مشكل ضایع شدن گیاهچه ها در مرحله انتقال به گلدان را دارند، معرفی شود.
در ایران چه مراكزی از این سیستم استفاده می كنند؟
فن آوری كشت بافت در ایران، توسعه زیادی پیدا نكرده است و تنها در این موسسه از این سیستم استفاده می شود.
دلیل عدم گسترش این سیستم چه بوده است؟
با توسعه فن آوری كشت بافت، آزمایشگاهها و تولیدكنندگان حتما نیاز به چنین دستگاهی را احساس خواهند كرد.
همچنین علت دیگر عدم استفاده از سیستم جویبار عدم آگاهی از وجود این دستگاه است كه سعی شده با معرفی آن در مجلات مختلف و كنگره های داخلی و خارجی گامی به سوی آگاهی علاقمندان؛ تولیدكنندگان و... برداشته شود.
شرایط تطبیق پذیری غیر از چغندرقند برای چه گیاهان دیگری وجود دارد؟
پیش بینی شده است كه برای كلیه گیاهان، امكان استفاده از این سیستم وجود دارد و تاكنون علاوه بر چغندرقند، گیاه استویا نیز بدین روش بدون هیچ گونه ضایعاتی در گلدان كشت شده است چون استویا، گیاهی دارویی است كه قند خاصی برای بیماران دیابتی تولید می كند و به دلیل حساس بودن و ریشه دهی ضعیفی كه دارد بدین روش مشكل انتقال به گلدان آن رفع شده است.
چه مراقبتهایی بعد از خروج گیاهچه ها از دستگاه آب كشت باید اعمال شود؟
گیاهچه های جوان پس از طی دوره ای پانزده روزه در زمانی كه حجم ریشه قابل قبولی برای انتقال به گلدان پیدا كردند. باید در خاكی استریلیزه شده حاوی مخلوطی از خاك باغچه، ماسه و پیت ماس قرار گیرند.
محیط نگهداری گلدانها نیز باید در گلخانه ای صورت گیرد كه از لحاظ شرایط دما، رطوبت، عوامل بیماریزا، نور، آفات و... كنترل شده باشد.
البته در هفته نخست انتقال به گلخانه، مراقبتهای بیشتر برای تامین شرایط فوق ضروری است و با شروع فصل بهار تعویض گلدانها و تغذیه كودی گیاهان و كنترل عوامل بیماریزا توصیه می شود.

.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

با سلام
علم را با خود به این دنیا نیاوردم و با خود نیز به گور نخواهم برد. علم را آموخته ایم تا به دیگران آموزش دهیم تا نسل به نسل بچرخد و تکمیل شود .
ما را در این امر همراهی کنید

Telegeram.me/agronomic
نویسندگان
نظر سنجی
نظرتان در مورد وبلاگ و مطالب موجود چیست؟
صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو