..... آداک شیمی آیدین .....
واردات و تولید نهاده های کشاورزی ( کود - سم - بذر - سمپاش ) 

آشنایی با ریواس

 

مشخصات ریواس:
ریواس یک گیاه فصل خنک چند ساله است که مقاوم به سرما و خشکی می باشد. محصولات آن از طوقه، مرکب از ریزوم های گوشتی، و جوانه ها تولید می شوند. پس از یک فصل رویشی، طوقه های ریواس، به خواب می روند، و دمای زیر 40 درجه ی فارنهایت، نیاز است تا گسیختگی جوانه ها، و رشد بعدی را تحریک کند. نخستین ساقه هایی که در بهار ظاهر می شوند، برگها و برگچه های خوراکی هستند. اینها یکی پس از دیگری، تا زمانی که دما خنک بماند، ( زیر 90 درجه ی فارنهایت ) پدیدار می شوند. وقتی دما بالا می رود، رشد رأسی متوقف می شود، حتی به هنگام گرمای شدید، خواب ظاهر می شود. با کاهش دما در تابستان بعدی، رشد شاخ و برگ، از سر گرفته می شود.

ریشه: ریواس دارای یک ریشه معمولی است که یک تا دو متر در خاک رشد می‌کند. ریشه ریواس در مقابل سرما و یخبندان مقاوم است.

ساقه: ریواس دارای دو نوع ساقه است. یکی ساقه زیرزمینی که به آن ریزوم می‌گویند. ریزوم پس از رشد گوشتی و چوبی می‌شود که از جوانه‌های آن، ساقه‌های هوایی و برگهای پهن بوجود می‌آید. نوع دوم ساقه در ریواس ساقه‌های هوایی است که تا حدود یک متر نیز رشد می‌کند.

برگ: ریواس دارای برگهایی است که از جوانه جانبی ریزومها بوجود می‌آیند. برگها دارای پهنک نسبتاً پهن هستند. دمبرگ ریواس که قسمت خوراکی آن را تشکیل می‌دهد، گوشتی بوده و طول آن به بیش از 50 سانتیمتر می‌رسد.

گل: به تعداد زیاد و به صورت خوشه در انتهای ساقه اصلی ایجاد می‌گردد و گلها به رنگ سبز است و در اثر تلقیح بذر را تشکیل می‌دهند.


فصل رشد :
فصل رویش ریواس از آوریل تا سپتامبر تداوم دارد. با این وجود این گیاهان به خاطر زود در دسترس بودنشان در زمانی از سال که سایر محصولات کمیاب هستند مورد پروش قرار می گیرند. ریواس زود رس گل آذین رنگی ویژه و گلهای ظریفی دارد. ریواس های فضای آزاد کمی از نظر رنگ تیره تر هستند. ریواس یک سال بعد از کاشت قابل برداشت می باشد. هر گیاه به مدت زمانی نیاز دارد تا درریشه اش غذا ذخیره کرده و ساقه های طویل و تنومند را تولید کند. در بهار ، قبل از اینکه طوقه رشد کند ، گیاه ریواس کاشته شده می توانند با یک پوشش پلاستیکی تمیز در فضای تهویه ای به اندازه 1.4 اینچ در پلاستیک ایجاد گردد .وزمانی که برگها بزرگتر شدند باید پلاستیک بریده شده و برگها آزادانه قرار گیرند.

آسیب سرمایی :
ریواس های مورد حمله قرار گرفته توسط سرما یا انجماد ، هنوز هم می توانند خورده شوند زمانی که ساقه ها هنوز ایستاده و استوار هستند . زخم برگ می تواند با یک رنگ پریدگی سیاه یا قهوه ای رنگ در لبه های برگ ظاهر شود . اگر ساقه ها نرم و خمیر مانند شوند نباید آنها را مصرف کرد. چندین زخم سرمایی ممکن است باعث انتقال بلورهای اسید گزالیک دربرگ به ساقه گرد د و احتمال مشکلات سیستمی راافزایش دهد. اگر در سالم بودن ساقه های خوراکی شک وتردید داشته باشید نباید آنها را بخورید . این ساقه باید بریده شده و کم پوست شوند. قبل از اینکه ساقه های جدید خورده شوند باید به آنها اجازه رشد و توسعه داده شود یااگر آن ساقه ها در پایان فصل روشی باشند ،سعی شود که ریواس های خانگی انتخاب شوند.


رویش ریواس از بذور :
گیاهان ریواس ممکن است ازبذر نیز بوجود آیند . این گیاهان بوجود آمده از بذر ، بعد از حدود 2 سال آماده برداشت می شوند. کاشت در آب وهوای مناسب می تواند در یک فصل رویشی نتایج رضایت بخشی را حاصل گرداند. همچنین ازدیاد از طریق بذر توصیه نمی شود چون نشاهای ریواس صفات گیاهان مادری را کسب نمی کنند. بهترین راه ازدیاد یواس ، کاشت قطعات بدست آمده از شکستن طوقه گیاه می باشد.

پرورش ریواس از طریق بذر ( مرحله به مرحله (
بذور ریواس می توانند ازچند شرکت خصوصی از طریق پست خریداری شوند. این بذور اغلب در پارچه های کاغذی مانند پیچیده می شوند. این بذور قبل از این که کاشته شوند باید در داخل آب قرار گیرد. کاشت این بذور در آمیخته های خاکی مناسب انجام می شود . بذرهای ریواس به صورت تجاری در آمیخته های متداول و به صورت 2 بذر در هر گلدان کاشته می شوند . این بذور به خاطر آسان بودن عمل انتقال در گلدان های حاوی پیت کاشته می شوند و سپس در جلوی یک پنجره آفتابگیر قرار داده میشوند. اگر دمای هوا کمتر از 70 درجه فارنهایت باشد ، کابل های گرمایی می توانند سرعت جوانه زنی راتسریع بخشند.

بذور ریواس سریعا" جوانه می زنند و بعد از 10 روز از زمان کاشت ، نشاهای کوچکی ظاهر میشوند . در این هنگام به غیر از یک نشاء بقیه نشاء ها را حذف می کنیم . اگربخواهید که ریواس ها به صورت چند ساله رشد کنند باید بذور ، زودتر یعنی در پاییز سال قبل کاشته شوند. بنابراین این گیاهان درفضای آزاد ، زودتر از آوریل نیز می توانند کاشته شوند. چناچه آب و هوا گرم تر شوند ( یعنی 45 F در روز و نزدیک 32F در شب شوند. نشاءهای ریواس به فضای آزاد انتقال می یابند . ما می توانیم آنها را در آمیخته ای با 50% خاک باغچه بکاریم . نشاء ها باید ازنور مستقیم آفتاب محافظت شوند. عمل مقاوم سازی باید روی نشاء ها انجام گیرد تا به تدریج بتوانند در معرض نور آفتاب قرار گیرند. ما این عمل را با سایبان های کوچک کاغذی انجام می دهیم . این عمل حدود یک هفته ، یعنی تا زمانی که به اندازه کافی بزرگ شوند ادامه می یابد . این گیاهان ، همان بذوری هستند که 60 روز پیش کاشته شده بودند این نشاء ها سرانجام به گیاهان کامل ریواس تبدیل می شوند .

پرورش ریواس به صورت چند ساله :
ریواس می تواند از طریق بذر در مناطقی که فصل خنکی دارند به صورت چند ساله پرورش داده شوند. گیاه بذری در خزانه کاشت می شود و سپس زمانی که به اندازه 4-3 اینچ رسید به فضای آزاد انتقال می یابد . اغلب برداشت از ساقه آنها بیشتر صورت می گیرد. با بی دقتی در آبیاری ، ریواس ها می توانند دچار پوسیدگی ریشه شوند اگر خاک مرطوب باشد . ریواس حاصله از بذر گیاهی کوتاه و با ساقه ای به رنگ قرمز تیره میباشد که ما مورد استفاده قرار می دهیم . رقم ویکتور یا معروفترین محصول ریواس است .بذور ریواس می تواند از شرکت Greenwood ,park seed کارولینای جنوبی آمریکا خریداری شوند.

برداشت و آماده سازی ریواس :
ریوا سها معمولا" بصورت دسته ای فروخته می شوند. زمان خرید ریواس ها ، ساقه های تازه آن انتخاب می شوند و با خم کردن آنها قبل از استفاده پوستشان جدا می گردند.
قبل از پختن ساقه های ریواس ، آنها رادرآب خنکی به مدت یک ساعت قرار می دهند . ساقه ها می توانند به مدت 2-4 هفته در دمای 32F باقی بمانند . دسته یک پوندی ریوا س شامل 3-5 شاخه از آن می باشد . قبل از استفاده برگها بریده شده و پاک می گردد. بطور کامل جدا کردن پوست ریواس ضروری نمی باشد. ریواس ها باید کمی شیرین باشند. چون ریواس ها می توانند در بستنی سازی بصورت مخلوط با توت فرنگی استفاده گردند و یا بصورت تکه تکه درداخل کیک ها ، دسر ها ، نان ها ، مربا ها ، ترشی ها استفاده گردند.

اقلیم و مناطق رویشی
ریواس یک گیاه فصل خنک چند ساله است. آن به دمایی زیر 40 درجه ی فارنهایت نیازمند است تا رشد بهاره را تحریک کند، و به دمای متوسط تابستانی زیر 75 درجه ی فارنهایت، برای رشد گیاهی، شدیدا نیازمند است. بخشهای شمالی ایالات متحده و کانادا، برای تولید ریواس، خیلی مناسب می باشند. در ایلات متحده، ریواس در ایالت های شمالی، از جنوب ماین تا استان ایلی نویز، و غرب تا ایالت واشنگتن، به بهترین وجه رشد می کند. یک مرتبه که نشاء ریواس کاشته شود، ، محصولات را به مدت 8 تا 15 سال به ما می دهد.

خاک
ریواس، خاک های زیادی را تحمل می کند اما، در خاک های حاصلخیز و خوب زهکشی شده ای که ماده ی آلی زیادی دارند، به بهترین وجه رشد می کنند. محل کاشت پاکی برای پرورش ریواس، ضروری می باشد چون که، علف کشی برای استفاده درکنار ریواس، ثبت نشده است. حوزه ی کوچکی از علف های هرز چند ساله، می تواند به سرعت، به نسبت خطیری توسعه یابند. برای جلوگیری از این کار، همه ی علف های هرز چند ساله، باید سال قبل از کاشت از بین بروند. کشتزارها باید در بهار و بعد از قلمه زنی، کشت شوند، و خاک برداری دستی همچنین ممکن است ضروری باشد. ریواس نسبتاً مقاوم به حشرات و بیماریها می باشد.

اصلاح خاک
ریواس نسبتاً به اسیدیته ی خاک مقاوم است ولی، در خاک نسبتا اسیدی بهتر عمل می کند. محصول، می تواند pH خاک پائینی را حدود 5.0 تحمل کند؛ به هر حال، بیشینه ی محصولات در pH 6.0 تا 6.8، به دست می آیند. مقادیر قابل توجهی کود شیمیایی مورد نیاز است.
ریواس به کود شیمیایی واکنش خوبی نشان می دهد. کیفیت محصول برداشت شده، تا حد زیادی به مراقبت و کوددهی دریآفت شده بستگی دارد. کشت تجاری نیازمند حدود 1500 پوند(معادل 0.454kg ) ازNPK) )10-10-10، در هر جریب، قبل از کاشت می باشد. باغبانان خانگی، باید هر بهار، برای هر گیاه، یک فنجان کود شیمیایی 10-10-10، اختصاص بدهند که بصورت مدور، دور هر گیاه، زمانی که رشد شروع شد، بکار برده شوند. هر ساله، هر چند دفعه که لازم شد علف های هرز را از بین ببرید، کوددهی نمائید وبه صورت سطحی کشت کنید.
کود کشاورزی، منبع خیلی گرانبهایی از مواد آلی می باشد، بطوریکه این کودها به حفظ رطوبت کمک می کند، ساختمان خاک را حفظ می کنند، و به آسانی مواد مغذی را در دسترس قرار می دهند. پانزده تن از کود کشاورزی، باید برای هر جریب، قبل از کاشت، بجهت کشت تجاری به کار برده شود یا یک تا دو بیل ، در اطراف هر گیاه، از طرف باغبانان خانگی زده شود. استعمال کود آلی یا برگها، در اواخر پائیز و اوایل زمستان، مفید می باشد، ولی طوقه را نپوشانید چون ممکن است باعث افزایش پوسیدگی شود. کود تر وتازه نباید مورد استفاده قرار گیرد چون این، گیاهان ترد و نازک ریواس را می سوزاند.

کاشت و فاصله گذاری
ریشه های ریواس را در اوایل بهار بکارید. کشت بذر توصیه نمی شود چون خیلی طول می کشد تا گیاه استقرار یابد، و جوانه، رنگ و اندازه ی واقعی خود را نخواهد داشت، اگر آن برای شما مهم است.
ریشه های ریواس را در فواصل 24 تا 28 اینچی، به طور مجزا، در ردیف های 3 تا 4 پایی مجزا، به جهت کشت تجاری قرار دهید. این فواصل در ردیف ها ، می توانند تا 36 اینچ، برای گیاهان و ردیف های مربوط به باغهای کوچکتر ( غیر تجاری ) کاهش یابند. خیلی کمتر از این، به طور خیلی جدی، گیاهان رامتراکم ( پر ازدهام ) خواهد کرد، و باعث کاهش محصول، و افزایش احتمال گسترش بیماری می شود. یک گیاه 3-2 ساله، واریته ی ویکتوریا، می تواند قطر4 پایی ( 1.25 متر )، و بلندی 3 پایی ( 1 متر )، داشته باشد. ریشه ها را با جوانه ی طوقه ی 2 اینچی ( 5 سانتیمتر )، در زیر سطح خاک بکارید. گودال باید برای طوقه، خیلی بزرگ حفر شود، و با کود آلی همراه باشد. خزه ی توربی یا مواد آلی لبنی باید با خاک ترکیب شوند تا در اطراف ریشه ها قرار بگیرند. خاک دور ریشه ها را محکم کنید، اما آن را روی جوانه ها سست و نرم نگه دارید. طوقه ها را پس از کاشت، آبیاری کنید. به گیاه، 4/1 فنجان از 10-10-5 در حدود 10 اینچی سطح بالای خاک، در موقع کاشت اختصاص دهید. زهکشی باغی خوب، در کاشت ریواس، ضروری می باشد. برای باغبانان خانگی، کشت در بستر های ورآمده، کمک می کند تا در برابر پوسیدگی طوقه ها، مراقبت به عمل آوریم. طوقه ها طول عمر چندین ساله خواهند داشت ولی، بخاطر بیماریها و حشرات، طبیعی است که بعد از 5-4 سال ، باید بستر را مجدداً بازنشانی کرد.

 

.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

با سلام
علم را با خود به این دنیا نیاوردم و با خود نیز به گور نخواهم برد. علم را آموخته ایم تا به دیگران آموزش دهیم تا نسل به نسل بچرخد و تکمیل شود .
ما را در این امر همراهی کنید

Telegeram.me/agronomic
نویسندگان
نظر سنجی
نظرتان در مورد وبلاگ و مطالب موجود چیست؟
صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو