..... آداک شیمی آیدین .....
واردات و تولید نهاده های کشاورزی ( کود - سم - بذر - سمپاش ) 

نماتد  انار

 

نماتدها به گروهی از جانوران پرسلولی و كرمی یا نخی شكل گفته می‌شود كه دارای ساختمان غیر بندبند هستند و در یك یا دو انتها ممكن است باریكتر شده باشند. نماتدها از بی‌مهرگان هستند و در یك انتهای بدن سر و در انتهای دیگر دُم قرار دارد. نماتدها رشته ای یا كرمی شكل بوده ولی ماده برخی از آنها ممكن است متورم و باد كرده باشد. مانند نماتد ماده Meloidogyne (گلابی شكل) و یا Heterodera (لیمویی شكل) می‌باشد. اندازه نماتدها متغیر می‌باشد و طول آنها در نماتدهای انگل گیاهی بین 10-1 میلی متر است ولی در آسكاریس به 30-20 سانتی متر و در كرم پیوك به 120 سانتی متر هم می‌رسد. بیشتر نماتدهای انگل گیاهی با چشم غیر مسلح دیده نمی‌شود و نازك و نیمه شفاف هستند. حدود 1500 گونه نماتد شناخته شده است كه فقط 10% آنها انگل گیاهان می‌باشند. تقریباً در هر یك گرم خاك مرطوب100-5 نماتد وجود دارد كه از نظر تنوع بسیار متغیر می‌باشد و بسیاری از آنها از باكتری ها، قارچ ها، جلبك ها و سایر نماتد ها تغذیه می‌كنند. نماتدهای انگل گیاهی اغلب در خاك زندگی می‌كنند و ریشه و سایر اندام های زیر زمینی گیاه را مورد حمله قرار میدهند.

نماتد مولد غده ریشه درختان انار : 
انار یكی از گیاهان حساس نسبت به گونه های مختلف نماتد مولد غده یا همان .
Meloidogyne spp میباشد. بافت سبك تا نیمه سبك خاكهای اكثر باغات انار نیز از عوامل تشدید كننده خسارت این نماتد میباشد. بنابر این با وجود پاتوژن قوی، گیاهان میزبان حساسی مثل انار و بافت خاك سبك باغات، شرائط برای ایجاد خسارت قابل توجه فراهم است.

خسارت نماتدهای مولد غده ریشه در روی درختان انار بصورت توقف رشد، ضعف عمومی، زردی برگها، ریزش برگهای فوقانی، لخت و خشك شدن تدریجی سرشاخه ها و بالاخره غده ای شدن توأم با پوسیدگی عمومی ریشه، ظاهر شده و موجبات زوال و یا مرگ تدریجی درختان را فراهم میاورد.

با آنكه بیشتر باغات انار كشور به این نماتد آلوده میباشند، اما قدرت ریشه زنی زیاد درختان انار و هرس ریشه كه طی فرآیند شخم یا بیل داری و چال كود كردن انجام میشود از شدت خسارت كاسته و موجب بازسازی سیستم ریشه میشود. بهمین جهت باغداران چندان شكایتی از خسارت این نماتد ندارند. علیرغم این مطلب آثار فعالیت این نماتد بصورت خشكیدگی تنه و سرشاخه ها بصورت موردی در باغات قابل رویت میباشد.

زیان هنگفت و ملموس نماتدهای انار متوجه باغات جوان و یا باغات احداثی در اراضی ماسه ای و بسیار سبك میباشد. باید اذان كرد دامنه خسارات نماتدهای پارازیت گیاهی بطور اعم و نماتد مولد غده بشكل اخص رو به تزاید میباشد. كه این امر نیازمند توجه ویژه و پی ریزی برنامه روشن در امر اصلاح باغات میباشد. همانطور كه در صفحه اقلیم همین سایت و مطرح شد، بر خلاف ذهنیت عوام خاكهای بسیار سبك گزینه مناسبی برای احداث باغ انار نبود و از تبعات آن همین خسارت وارد بر ریشه درختان در اثر فعالیت نماتد ها میباشد.

یكی از روشهای كنترل نماتد مولد غده ریشه انتخاب رقم مقاوم به این نماتد میباشد. متاسفانه بر خلاف بسیاری از گیاهان كه ارقام مقاوم به این نماتد در آنها شناسایی شده، در مورد انار هنوز هیچ تحقیق میدانی قابل اتكائی در خصوص شناسایی ارقام مقاوم به این نماتد صورت نپذیرفته است. 
دیدگاه غالب در خصوص كنترل این نماتد اعتنا به رفتار باغات درگیر با این نماتد میباشد. آلودگی نهالهای جوان انار به نماتدهای مولد غده، از توسعه و نفوذ ریشه درخت به عمق مناسب جلوگیری و با افزایش تدریجی جمعیت انگل در خاك، موجبات زوال و مرگ گیاه را فراهم میاورد. ولی چنانچه در سالهای اولیه شرایطی فراهم باشد تا درخت بتواند به قدر كافی ریشه های خود را در خاك گسترش دهد یا به تعبیری ریشه از ناحیه فعالیت نماتدها فرار كرده و به اعماق بیشتر از 50 سانت نفوذ كند و پس از آن نیز وضعیت نگهداری باغ به نفع درخت بوده گیاه میتواند فشار ناشی از انگل را تحمل و به مرز تولید اقتصادی برسد.
این دوره استقرار برای درختان انار 7-5 سال خواهد بود. درختان انار پس از استقرار، در صورت آلودگی قادر به تحمل خسارت نماتد بوده و میزان آنرا در حد اقتصادی نگه میدارند.

.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

با سلام
علم را با خود به این دنیا نیاوردم و با خود نیز به گور نخواهم برد. علم را آموخته ایم تا به دیگران آموزش دهیم تا نسل به نسل بچرخد و تکمیل شود .
ما را در این امر همراهی کنید

Telegeram.me/agronomic
نویسندگان
نظر سنجی
نظرتان در مورد وبلاگ و مطالب موجود چیست؟
صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic