..... آداک شیمی آیدین .....
واردات و تولید نهاده های کشاورزی ( کود - سم - بذر - سمپاش ) 

مواد مغذی اصلی گیاه و چگونگی استفاده از آن بعنوان مكمل در كشاورزی ارگانیك

گروه:  کشاورزی

گردآوری مطلب: علی جعفری میدانی

تحصیلات: کارشناس ارشد

 

 

مواد غذایی ماكرو و میكرو

گیاهان برای رشد خود به تعدادی مواد مغذی احتیاج دارند عمدتاً ‌مواد غذایی داخل عناصر غذایی پرمصرف مانند (نیتروژن، فسفر، پتاسیم و كلسیم) و عناصر كم مصرف (روی، منگنز، آهن )كه به میزان كمی مورد استفاده قرار می گیرند جای خواهد گرفت. كودهای ارگانیك شامل تمام مواد مغذی مورد نیاز، به میزان كافی و با تركیب متعادل است.
بنابراین كمبودهای موادغذایی كه بصورت یك عنصر است را می توان با كاربرد كود حیوانی، كمپوست و دیگر منابع ارگانیك برطرف كرد.
نیتروژن
یكی از اصلی ترین عناصر غذایی مهم محدود كننده رشد گیاه عنصر نیتروژن است. (علامت اختصاری آن N است)
نیتروژن برای ساخت كلروفیل مورد نیاز است كه به گیاه رنگ سبز بدهد و گیاهان را قادر به گرفتن انرژی برای جذب مواد غذایی و رشد می كند.
همچنین نیتروژن یكی از اجزای تشكیل دهنده اسیدهای آمینه بوده كه واحد سازنده پروتئین است. اگر نیتروژن نتواند به مواد ارگانیك متصل شود براحتی می تواند از خاك شسته شود (عمل آبشویی) و یا متصاعد شود. (طی عمل تصاعد) .
یكی از منابع مهم نیتروژن تثبیت آن از طریق هوا توسط میكروب ها(ریزوبیوم ها)است كه با گونه های شناخته شده ای از گیاهان در ارتباطند. (مخصوصاً لگوم ها) به علت پتانسیل ذخیره بالای نیتروژن در مقایسه با دیگر محصولات، لگوم ها نقش مهمی را در كشاورزی ارگانیك بازی می كنند.
بعلاوه كارآیی های دیگر آن بعنوان گیاهان پوششی، كودسبز، علوفه یا درخت ها نیز بسیار مهم است.
برای دست یابی به بیشترین سطح توانایی تثبیت نیتروژن، گیاهان لگوم احتیاج به شرایط رشد خوب دارند.
چگونه می توان از منابع نیتروژن بصورت كافی بهره برد؟

بیل زنی باعث بهبود تهویه خاك و تشویق فعالیت میكروارگانیسم ها می شوند كه نتیجه این امر حركت نیتروژن از مواد ارگانیك است.
آبیاری باعث فعالیت مجدد میكروارگانیسم ها در خاك های خشك می گردد.
استفاده از مواد ارگانیكی كه به راحتی در خاك تجزیه می شوند باعث تولید میزان زیادی نیتروژن باند شده كه در خاك آزاد خواهند شد می گردد.
فسفر

فسفر نقش مهمی را در متابولیسم گیاهان در فرایند انتقال انرژی بازی می كند. فسفر باعث بهبود رشد ریشه، تحریك گلدهی و رسیدگی دانه می گردد. همچنین فسفر برای رشد استخوان و متابولیسم حیوانات ضروریست.
كمبود فسفر باعث عقب افتادگی رشد گیاهان بعلت رشد كم ریشه و تاخیر در گلدهی و میوه دهی می شود.
گیاهان سفت به نظر می آیند، برگ‌های پیر ابتدا سبز تیره می شوند و بعد از مدتی قبل از برگ، به رنگ قرمز در می آیند.
اكثر خاك های شیمیایی از نظر فسفات فقیر هستند. معولاً فسفات قابل دسترس برای گیاهان به تركیبات ارگانیك خاك متصل شده اند و یا با میكروارگانیسم های خاك تجمع یافته اند و این در حالی است كه محلول خاك حاوی میزان كمی فسفر است. ابتدا فسفات جذب ذرات خاك می گردد و فقط میزان كمی از آن قابل حل بوده و در دسترس گیاهان قرار می گیرند. تشكیل كلونی ریشه گیاهان با میكوریزاها می تواند باعث جذب فسفات توسط گیاهان گردد.
چگونه قابلیت دسترسی به فسفر افزایش می یابد؟
بهترین فعالیت و حركت فسفر در PH=6-6.5  است. سنگ فسفات باعث افزایش سولفور (گوگرد) و همچنین باكتری‌های تیوباسیلوس می گردد. این بهترین مخلوط كمپوست یا كود حیوانی برای جلوگیری از تثبیت توسط ازت مواد معدنی است در نتیجه برای گیاهان غیر قابل دسترس خواهد شد.
رشد ریشه گیاه را تشویق كرده در نتیجه باعث افزایش جذب فسفر می گردد. رشد ریشه ها باعث افزایش مواد ارگانیك خاك بعنوان مثال پوشاندن خاك با مالچ (در اقلیم های خشك ) می گردد.
باعث رشد ریشه ها بصورت عمیق می شود. رطوبت خاك برای افزایش قابلیت دسترسی به فسفر ضروری است. ترجیحاً لگوم ها كه با شرایط محلی تطبیق یافته اند كشت شوند. باعث افزایش شرایط رشد میكوریزاها می گردند.
پتاسیم

پتاسیم برای سنتز اسیدهای آمینه ضروریست كه شامل فرایند فتوسنتز و افزایش قابلیت مقاومت گیاه در برابر بیماریهاست. ذخیره مناسب پتاسیم در طول دوره رشد گیاه باعث بهبود ظرفیت نگهداری چه چیزی می شود؟
گیاهان بطور ایده ال شامل میزان پتاسیم و نیتروژن به نسبت 1:1 هستند. همچنین پتاسیم برای حیوانات ضروریست. اغلب پتاسیم مورد نیاز حیوانات توسط گیاهان علوفه ای تامین می گردد. عمدتاً‌ پتاسیم موجود در خاك با مواد معدنی خاك تركیب شده و از دسترس گیاه خارج می گردد. مقداری از پتاسیم نیز به سطح ذرات مواد معدنی چسبیده كه این بخش برای گیاهان قابل جذب تر است. خاك های سیلتی و رسی غنی از پتاسیم هستند.
از آنجا كه پتاسیم برای بافت های جوان گیاه مورد نیاز است پس به راحتی در گیاه حركت كرده و علائم كمبود آن باعث مرگ زودرس اولین بخش های گیاهان مسن می گردد. خاك های حاوی مقدار كم پتاسیم و نیتروژن باعث كوتولگی گیاه، برگهای كوچك و میوه های كم و كوچك می گردند. در حالت كلی ذخیره پتاسیم توسط هوازدگی مواد معدنی زیرزمینی تامین می شود. نیاز به میزان پتاسیم شدیداً به نوع محصول كشت شده ارتباط دارد. مخصوصاً گیاهان غده ای به كمبود پتاسیم خیلی  حساس اند.
چگونه می توان ‌میزان پتاسیم را افزایش داد؟

با استفاده از بقایای محصولات بازیافت شده (مخصوصاً كاه) و كود حیوانی كه حاوی پتاسیم است.
با جلوگیری كردن از آبشویی خاك با استفاده از پوشش گیاهی دائمی و افزایش سطح هوموس خاك.
با پوشاندن سطح خاك با مالچ

 

منبع:

1-جعفری میدانی، علی، 1388، زندگی گیاهی و تغذیه(Green life

2-www.agronomic.mihanblog.com

 

.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

با سلام
علم را با خود به این دنیا نیاوردم و با خود نیز به گور نخواهم برد. علم را آموخته ایم تا به دیگران آموزش دهیم تا نسل به نسل بچرخد و تکمیل شود .
ما را در این امر همراهی کنید

Telegeram.me/agronomic
نویسندگان
نظر سنجی
نظرتان در مورد وبلاگ و مطالب موجود چیست؟
صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic