..... آداک شیمی آیدین .....
واردات و تولید نهاده های کشاورزی ( کود - سم - بذر - سمپاش ) 

ویروس آبله ای آلو(Plum pox virus )


این ویروس اولین بار در سال 1918 در نوب غرب بلغارستان مشاهده شده است. خسارات شدیدی به آلو، هلو، شلیل و زردآلو وارد میکند.نشانه های بیماری روی برگ آلو عبارت است از لکه ها، حلقه ها و خطوط سبز کم رنگ است که از اوایل تابستان به بعد میتوان انها را دید ای نقش و نگارها ممکن است بعدا حالت نکروتیک پیدا کنند و روی میوه نیز لکه ها و حلقه های مشاهده میشود که در میوه های کال کاملا بزرگ میشوند.در هلو نشانه های بیماری روی نخستین برگهای که باز میشود به صورت رگ روشنی و رگ نواری در حالی نمایان میشود که پهنک برگ هم پیچ خورده میشود.ویروس آبله ای آلو از گروه پوتی ویروس است که پیکره رشته ای دارد وRNA  آن تک رشته ای است.این ویروس در طبیعت توسط شته به طریق ناپایا منتقل میشود و همچنین توسط مواد گیاهی آلوده نیز منتقل میشود.مبارزه با شته و کنترل بهداشت زراعی بهترین راه مبارزه با این ویروس است.

علائم:

این ویروس حلقه های کلروتیک روی میوه و برگ گیاه آلوده ایجاد می کند.میوه ی گیاه آلوده کیفیتش پایین است.علائم ایجاد شده وابسته به نوع گیاه ، واریته ، موقعیت گیاه سالم و زمانی که گیاه آلوده شده ، است.بسیاری از درخت ها ممکن است علائم را تا چند سال نشان ندهند.علائم روی میوه های هلوی رسیده شامل حلقه های کلروتیک یا الگوهای خطی است.روی آلو و زردآلو اغلب فرو رفته خواهند شد.همچنین روی هلو و شلیل لکه های زنگ زده دیده می شود.

میزبان:

آلو ، میوه های هسته دار شامل هلو ، شلیل ، زردآلو ، بادام و گیلاس است.گیاهان زینتی هم ممکن است توسط انواعی از ویروس آبله ی آلو آلوده شوند.تعدادی از علف های هرز که جمعیت های زیادی از آنها در مزارع است ، در آزمایشگاه مورد بررسی قرار گرفته اند که مشخص شد این ویروس آنها را هم آلوده می کند.

روش های کنترل:

1) دفع یا قرنطینه : بهترین روش برای کنترل ویروس آبله ی آلو این است که از ورود ویروس به مناطق پرورش میوه جلوگیری شود.

2) ریشه کنی : درختان مبتلا توسط ماشین های بولدوزر یا لوازم بریدن درخت ، بریده شود.این خیلی مهم است که برای بریدن درخت ، آن را از ریشه قطع کنیم ، زیرا آشکار و واضح است که آنها سرچشمه و منبع ویروس آبله ی آلو هستند.

3) کنترل حشرات: استفاده از حشره کش ها جمعیت شته ها را می تواند تا حدودی کاهش دهد

4) مهندسی ژنتیک و پرورش گیاه

.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

با سلام
علم را با خود به این دنیا نیاوردم و با خود نیز به گور نخواهم برد. علم را آموخته ایم تا به دیگران آموزش دهیم تا نسل به نسل بچرخد و تکمیل شود .
ما را در این امر همراهی کنید

Telegeram.me/agronomic
نویسندگان
نظر سنجی
نظرتان در مورد وبلاگ و مطالب موجود چیست؟
صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic