..... آداک شیمی آیدین .....
واردات و تولید نهاده های کشاورزی ( کود - سم - بذر - سمپاش ) سفیدك داخلی(كركی، كاذب) مو Grapevine downy mildew

سفیدك كركی مو برای اولین بار در جهان درسال 1837 توسط schweinitz درآمریكای شمالی روی موهای وحشی مشاهده و ثبت گردید. بیماری با انتقال پایه‌های مقاوم به فیلوكسرا از امریكا به فرانسه و اروپا منتقل شد. شدت خسارت درفرانسه به حدی بود كه صنعت شرابسازی را به ركود كشانید. بیماری در ایران برای اولین بار درسال 1325 توسط اسفندیاری گزارش شد.

عامل بیماری شبه قارچ Plasmopara viticola از خانواده Pronosporacea است كه میسلیوم بدون دیواره عرضی تولید می‌كند. پاتوژن زمستان را به صورت اُاُسپور در داخل برگهای مرده وگاهی در میوه وشاخه می‌گذراند. برگهای آلوده نیز با حفظ میسلیوم‌های قارچ از نظر زمستان گذرانی حائز اهمیت هستند.

بیماری معمولاً بروی برگها، جوانه‌ها، خوشه‌های نارس و یا تقریباً رسیده ظاهر می‌گردند. دراثر حمله قارچ به برگها ابتدا نقاط روشن و غیرمشخص كه حالت روغنی دارند ظاهر می‌شوند. سپس بافتهای برگ به تدریج مرده ونكروزه می‌شوند. شاخه‌های اصلی نیز ممكن است مرده یا قهوه‌ای شوند جوانه‌های جوانی كه آلوده می‌شوند كوتاه مانده اما قطورتر از جوانه‌های نرمال به نظر میرسند. در شرایط مرطوب شاخه‌ها و برگهای آلوده بوسیله‌ی پوشش سفیدرنگ كه اسپورانجیوفر قارچ است، پوشیده می‌شوند. آلودگی خوشه‌ها اگر در اول فصل باشد میوه‌های جوان بخصوص حبه‌های داخلی خوشه از اندام بار قارچ پوشیده می‌شوند كه باعث چروكیدگی، چرمی شدن و تغییررنگ میوه‌ها می‌گردند

.

كنترل:

1-
كاپتان wp 50 % و 3 درهزار

2-
زینب wp 80 % و 3-2.5 درهزار

3-
مانب wp 80 % و 2.5- 2 درهزار

توصیه‌ها: نوبت اول سمپاشی قبل از گلدهی و تكرار آن هر 10- 7 روز بر اساس نیاز انجام شود. هرس سبز در كاهش بیماری موثر است


.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

با سلام
علم را با خود به این دنیا نیاوردم و با خود نیز به گور نخواهم برد. علم را آموخته ایم تا به دیگران آموزش دهیم تا نسل به نسل بچرخد و تکمیل شود .
ما را در این امر همراهی کنید

Telegeram.me/agronomic
نویسندگان
نظر سنجی
نظرتان در مورد وبلاگ و مطالب موجود چیست؟
صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic