تبلیغات
..... شرکت بازرگانی برگ سبز باغبان .....

..... شرکت بازرگانی برگ سبز باغبان .....
واردات و توزیع نهاده های کشاورزی ( کود - سم - بذر - سمپاش ) 

شپشک های آرد آلود

نام علمی: Pseudococcus spp

گیاهان میزبان
شپشک‌های آرد آلود به گیاهان زیادی حمله کرده و دامنه میزبانی بسیار زیادی دارند به طوری که از مرکبات گرفته تا درختان میوه خزان کننده و گیاهان زینتی مانند میخک که یکی از میزبان‌های مهم آن می‌باشد.
بیولوژی

شپشك آرد آلو مو  یكی از آفات مهم تاكستانهای انگور ملکان می باشد. حشرات كامل بیضی شكل، به طول 4-3 میلیمتر، به رنگ خاكستری مایل به زرد ، سطح بدن  از ترشحات مومی وآردمانند پوشیده شده و در اطراف بدن تعدادی زائده دیده می شود.  پوره ها و حشرات كامل دارای پا و شاخك مشخص هستند. پوره ها در تمام طول عمر متحرك و در روی قسمت های  گیاه آزادانه جابجا می شوند. بر خلاف بقیه شپشک ‌ ها كه به روش بکرزایی تولید مثل می كنند ، در این گونه افراد نر و ماده وجود دارد و برای تولید مثل نیاز به جفت ‌ گیری میان حشرات نر و ماده است. حشرات نر بالدار و  ماده ها بی بال هستند. حشره ماده بالغ حدود 300 تا 600 تخم می‌گذارد که روی آن‌ها را با پوشش پنبه ای مانند می‌پوشاند. تخم ریزی به مدت 2 هفته ادامه می‌یابد و حشره ماده بعد از تفریخ کامل تخم‌های می‌میرد. تخم‌ها به مدت 1 تا 3 هفته تفریخ شده و پوره‌های زرد رنگ از تخم خارج می‌شوند که این پوره‌ها به روی گیاهان دیگر یا بخش‌های دیگر همان گیاه رفته و مستقر می‌شوند. دوره پوره‌گی آن‌ها حدود 1 ماه طول می‌کشد که البته به دمای هوا وابسته است. حشرات ماده دارای 3 مرحله پوره‌گی بوده و حشرات نر دارای 5 مرحله پوره‌گی. حشرات نر قادر به تغذیه نبوده و فقط حشرات ماده از گیاه تغذیه میکنند دوره زندگی آن‌ها در تمام طول سال ادامه دارد.این آفت زمستان را بصورت تخم ، پوره های سنین مختلف و حشره كامل در اطراف ریشه ، زیر پوستك های شاخه ها و تنه بسر می برد. بعد از گلدهی انگور از اوایل خرداد ماه فعالیت خود را شروع كرده ، پوره ها و حشرات كامل به روی اندامهای هوایی منتقل می گردند. پوره ها و حشرات كامل در روی سرشاخه‌های سبز ، اطراف جوانه ها ، گل ها ، ساقه ها و خوشه‌ها متمركز شده ، همراه با تغذیه از بدن آن‌ها عسلک دفع می‌شوند و ترشح لایه مومی سفید پنبه‌ای شروع می‌شود علاوه بر خسارت كمی و كیفی ، باعث جذب مورچه ها و زنبورها می گردد.

روش‌های کنترل:
بیولوژیک
استفاده از دشمنان طبیعی (Cryptolaemus montrouzieri)

کفشدوزکها


زراعی
هرس شاخه‌های آلوده.
پرهیز از آبیاری و کود دهی زیادی (شپشک‌های آرد آلود که گیاهانی که دارای مقدار بالای نیتزوژن در سطح برگ‌ها هستند و گیاهانی که دارای بافت آبدار باشند بشتر حمله می‌کنند).
استفاده از فشار باد و یا آب در روی ساقه های قوی برای کم کردن تعداد شپشک ها.
شتشوی مرتب گیاه مانع از آلودگی مجدد گیاه می‌شود.
شیمیایی
کنترل شیمیایی به دلیل اینکه بعضی از گونه ها در زیر پوست سا قه مستقر شده و یا بر روی ریشه مشکل است. زمان استفاده از کنترل شیمیایی زمانی است که جمعیت حشره بسیار زیاد و در حد بحرانی برای گیاه است. به دلیل اینکه مورچه ها از شپشک ها در برابر دشمنان طبیعی نگه داری می‌کنند برای اینکه دشمنان طبیعی نیز بتوانند شپشک ها را کنترل کنند باید مورچه ها را نیز از بین برد. به عقیده تعدادی از محققین  مورچه های ریز سیاه در انتقال شپشك از محل زمستانگذرانی به روی اندامهای هوایی دخالت دارند . لذا در یك آزمایش استفاده از گرد سوین علیه مورچه ، خسارت شپشك را تا 90 درصد كنترل كرد. همزیستی مورچه با شپشك مانع از فعالیت لاروهای كفشدوزك كریپت روی شپشك بوده است.
استفاده از صابون های تشکیل شده از نمک پتاسیم و یک اسید چرب. اگر حشره ها مقاومت نشان دادن از حشره کش بوتانیک استفاده شود.
استفاده از روغن های باغبانی. با توجه به این که شپشک‌های نباتی در سطح زیرین برگ‌ها مخفی می‌شوند و این که روغن ها سیستمیک نیستند پس باید از سم پاشی شدن تمام گیاه اطمینان حاصل کرد.
استفاده از عصاره سیر و فلفل که در این مورد خطر مقاوم شدن وجود ندارد.
استفاده از حشره کش های گروه پیرتروئید در مبارزه با شپشک‌های آرد آلود بسیار موثر است. زمان استفاده از حشره کش در کنترل آفت بسیار مهم است چرا که بعضی از آفات نمی توانند به درون لایه مومی که بر روی بردن حشرات بالغ و پوره‌ها وجود دارد نفوذ کند پس یکی از دلایل عدم کنترل موفق شپشک ها استفاده در زمان نا مناسب است.

مبارزه زمانی آغاز می‌شود که پوره‌ها سن اول از تخم خارج شده باشند. برای تعین این زمان از تله های زرد رنگ چسبناک استفاده می‌شود. این تله های را روی گیاه در محل شاخه ها، تنه و ساقه نصب کرده و زمانی که تعدادی حشره نر در تله ها مشاده شده 2 هفته بعد زمانی است که پوره‌های سن اول از تخم تفریخ شده و باید سم پاشی صورت گیرد.


با توجه به شرایط اقلیمی مناطق مختلف استفاده از تمام روش های کنترل بالا مقدور نیست بنابراین از روش های زیر استفاده می کنیم.
-  از دادن کود های ازته و آبیاری بیش از حد جدا خود داری شود و بسته به نیاز گیاه از کود استفاده شود. در ضمن در هنگام شیوع آلودگی دادن کود ممنوع می‌باشد چرا که باعث مقاومت آفت می‌شود.
-  در مراحل اولیه آلودگی در صورت امکان از کارگران خواسته تا فقط مناطقی که آلوده به شپشک ها هستند را فقط هرس کرده و شاخه‌های هرس شده را نابود کنند. در ضمن اگر آلودگی شدید باشد از هرس زیادی باید جلوگیری کرد چرا که باعث ضعف درخت خواهد شد (حتی در آلودگی شدید هرس تاثیر مفیدی دارد اما هرس کردن نباید زیاد باشد و فقط باید قسمت های آلوده هرس شوند).
- با توجه به رابطه همزیستی (Symboisis) بین شپشک ها و مورچه ها یکی از دلایل طغیان آن‌ها حفاظت مورچه ها از آن‌ها در برابر دشمنان طبیعی است پس با از بین بردن و یا دور کردن مورچه ها(سموم تدخینی) از شپشک ها می‌توان زمینه فعالیت دشمنان طبیعی را فراهم کرد که باعث پایین نگهداشتن تعداد شپشک ها خواهد شد.
- زمانی که در تله های زرد رنک چسبناک بیش از 10 تا 15 عدد حشره نر مشاهده شد 2 هفته بعد باید سم پاشی صورت گیرد.
-  برای از بین بردن حشرات بالغ و تخم‌ها می‌توان در زمستان زمانی که جمعیت آفت پایین از سموم روغنی استفاده کرد.
-  با توجه به تحقیقات صورت گرفته این آفت به بوی متصاعد شده از درخت اوکالیپتوس واکنش داده و از آن منطقه دوری می‌کند پس یکی از راه های کنترل آن کاشت درخت به ویژه اوکالیپتوس در پارک ها و فضای سبز است

مدیریت مبارزه با آفت در منطقه ملکان

1-جدا کردن پوستک های تنه و شاخه ها و سوزاندن آنها

2-کاربرد روغن های زمستانه به میزان 4 درصد همراه با یک سم نفوذی در زمستان

3-سمپاشی سموم نفوذی (شپشک کش ها) پس از اتمام گلدهی و تشکیل غوره ها روی پوره های آفت

4- تکرار سمپاشی در صورت وجود آفت 2 هفته بعد از سمپاشی اول

5- هرس شاخه های اضافی و جدا کردن پوستک های قدیمی بعد از بر داشت انگور

 

جهت مشاوره و آگاهی از زمان دقیق سمپاشی برای کنترل مطمئنه با شرکت خوشه انگور آذربایجان در ارتباط باشید

09141781640

.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

با سلام
علم را با خود به این دنیا نیاوردم و با خود نیز به گور نخواهم برد. علم را آموخته ایم تا به دیگران آموزش دهیم تا نسل به نسل بچرخد و تکمیل شود .
ما را در این امر همراهی کنید
" دکتر جعفری "
Telegeram.me/agronomic
نظر سنجی
نظرتان در مورد وبلاگ و مطالب موجود چیست؟
صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب