..... آداک شیمی آیدین .....
واردات و تولید نهاده های کشاورزی ( کود - سم - بذر - سمپاش ) 

روش های ازدیاد گردو

ازدیاد گردو هم به روش جنسی (بذر) و هم به روش غیر جنسی امکان پذیر است. در پایه های جنسی خصوصیات بسیار متغیر بوده و کیفیت میوه و درصد پوست میوه آنها قابل پیش بینی نیست. در صورتی که تکثیر گردو از طریق غیر جنسی سبب یکنواختی محصول در باغ می گردد.

برای ازدیاد گردو به روش غیر جنسی از پیوند ارقام تجاری خوب بر روی پایه های بذری استفاده می شود. از روش های غیرجنسی ازدیاد گردو می توان به پیوند شاخه، پیوند جوانه، خوابانیدن و ریز ازدیادی اشاره کرد.

زمان کاشت بذر گردو در بهار بوده  و برای جوانه زدن و رشد مطلوب، بذر گردو به (سرمادهی) استراتیفه کردن نیاز دارد، که این نیاز سرمایی با قراردادن آنها به مدت 8-6 هفته در دمای حدود 5 درجه سانتی گراد (دمای یخچال) در شرایط مرطوب ، برطرف می شود . هر چند که برخی از بذرها حتی بدون سرمادهی نیز جوانه می زنند. میزان سرمادهی مناسب برای بذر گردو مدت 2 تا 3 ماه در دمای 3 تا 5 درجه سانتیگراد است. در طی مدت سرمادهی بذرها باید تهویه کافی داشته باشند.

. این تیمار همچنین اثر بارزی بركاهش مقاومت مكانیكی پوشش بذر و تركیدگی آن دارد. بنا بر این می‌توان اثر سرما را از دو جنبه در رفع خواب فیزیولوژیكی و مكانیكی گردو مورد توجه قرار داد. تیمار هورمونی (جیبرلیك اسید) پس از اعمال تیمارهای دمایی، اثر چشمگیری بر افزایش درصد جوانه زنی بذر ندارد ولی شكافدهی بذر و در پی آن اعمال تیمار سرمادهی، به طور كاملاً معنی داری موجب افزایش درصد جوانه زنی و نیز تثبیت نهالها در مزرعه می شوند. كاشت بذر در خارج از فصل، حد اقل دو هفته سرمادهی داخل تنزیب مرطوب توصیه می شود. مناسبترین عمق کاشت بذر گردو حدود 10 سانتیمتر از سطح و روش مطلوب قرار دادن بذر در بستر، حالت به پهلو است به طوری که خط حد فاصل دو قسمت پوسته قابل روئیت باشد. بذرها با فاصله 20 سانتی متر در محل داغ آب جوی و پشته با عرض حدود نیم متر در آذر ماه و قبل از شروع یخبندان کاشته می شوند در چنین حالتی ریشه چه و ساقه چه مسیر طبیعی رشد خود را به سهولت ادامه می دهند و درصد جوانه زنی افزایش خواهد یافت.

تنها مزایای کاشت بذر ، ارزانی قیمت نهال های آن ، نسبت به نهال های پیوندی ، منتقل نشدن بیماری های ویروسی و تولید ریشه عمیق حاصل از ریشه چه است ، که درمناطق نیمه کوهستانی و یا مناطقی که انجام آبیاری فراهم نیست ، کاشت نهال ها را امکان پذیر می سازد

گیرایی پیوند در گردو در مقایسه با سایر درختان میوه کمتر می باشد. برای پیوند نهال این درختان، از روش های اسکنه و یا زبانه ای در داخل گلخانه در دما و رطوبت نسبی مناسب استفاده می شود. دمای مناسب برای پیوند 25 تا 28 درجه سانتیگراد و رطوبت نسبی مناسب  80 تا 100% در نظر گرفته می شود.

نقشه کاشت :

در زمین مسطح سیستم کاشت به صورت مربع مستطیل با آرایش پنج تائی بوده ولی در زمینهای شیب دار در روی خطوط تراز و تراس ها صورت می گیرد در سیستم کاشت مربع فاصله کاشت درختان و فاصله ردیفهای کاشت مساوی است. در حالیکه در آرایش پنج تائی یک درخت در مرکز چهار درخت کاشته می شود. در سیستم مستطیل فاصله ردیفها از فاصله بین درختها بیشتر است روش کاشت مربع به علت سادگی و مناسب بودن از نظر عملیات زراعی و تنک کردن در باغات گردو بسیار معمول است در صورتیکه کشت در زمینهای شیب دار باشد و شیب زمین بیشتر از 10 درصد باشد کاشت بر روی خطوط تراز صورت می گیرد با این روش روی ردیفهای کاشت تمامی درختان در یک سطح قرار می گیرند فاصله ردیفهای کاشت در شیبهای تند کمتر و بر عکس در شیبهای کم بیشتر است .

بستر کاشت

در خاکهای رسی و خاکهای غیر حاصلخیز ابتدا کودالهایی به ابعاد یک متر کنده شده سپس داخل آن به وسیله خاک و کود دامی پوسیده به نسبت 2 :1 در آبان ماه پر شود. کلیه علفهای هرز و بقایای گیاهان باید قبل از کاشت از زمین خارج شود اگر لایه سختی در چاله باشد باید شکسته شود. نهالها را در یک گودال قرار داده روی ریشه ها را با خاک مرطوب می پوشانند تا از خشک شده آنها جلوگیری شود. در اواخر دوره خواب یا اوایل بهار گودالی ایجاد می کنند که سیستم ریشه بطور کامل در داخل آن قرار گیرد نهال را در داخل گودال قرارداد و ریشه ها را به هر طرف پخش می کنند. و سپس آنرا با خاک پر می کنند و با پا فشار داده و بلافاصله آبیاری می کنند. نهالها پس از کاشت باید از فاصله 40 تا 50 سانتی متری بالای محل پیوند سربرداری شوند. آبیاری در سال اول خیلی مهم است طی تابستان آبیاری مداوم از ضروریات است. ولی هنگام بارندگی از غرقابی شدن خاک باید جلوگیری شود.تنه نهالها برای جلوگیری از آفتاب سوختگی با رنگ سفید رنگ آمیزی شود. در صورت وجود باد شدید نهالها به قیم نیز نیاز دارند علفهای هرز پس از ظهور باید از بین بروند و درختان در مقابل آفات و بیماریها محافظت شوند.

فاصله کاشت

در طراحی فاصله کاشت چند عامل باید در نظر گرفته شود : (1) درخت گردو حدود 15 تا 20 سال فضای معینی را اشغال می کند لذا در طراحی فاصله باید نهایت کار در نظر گرفته شود. (2) در سالهای اول تولید محصول بطور مستقیم به تعداد درخت بستگی دارد و هر چه درخت بیشتر باشد محصول بیشتر خواهد بود (3) در نظر گرفتن ارقامی که در جوانه های جانبی بارده هستند. (4) عملیات هرس و حذف درختان اضافی امکان کشت متراکم را فراهم می کند. (5) کشت متراکم مدیریت بهتری از نظر آبیاری ، کوددهی ، هرس و کنترل آفات و بیماریها نیاز دارد. لذا در ارقام مثل هارتلی که رشد رویشی قوی دارند و جوانه های انتهائی آنها باروری می شود فاصله کاشت 15 تا 20 متر در نظر گرفته می شود و در رقم وحیکو که رقمی زودرس با باردهی جانبی ولی در دوره باردهی درختی کوچک و متراکم می باشد فاصله کاشت در مرحله اول رشد 6/6 × 6/6 در نظر گرفته می شود و در نهایت با هرس و حذف تدریجی درختان اضافی فاصله کاشت به 3/9 × 3/9 تغییر می یابد و یا رقم گردوی وینا (Vina) که رشد زیادی دارد. و جوانه های جانبی آن بارور و پر محصول می باشد در مرحله اول رشد 3/9 × 3/9 متر و با تنظیم نهایی 3/13 × 3/13 متر می رسد. در صورت نیاز به ارقام گرده دهنده باید این ارقام در ردیفهای ثابت کاشته شوند و از کاشت آزاد در ردیف درختان اضافه که بعداً حذف می شوند باید خودداری نمود. درختان گرده دهنده که از هر هشت ردیف یکبار کاشته می شوند باید در موقعیتی باشند که در معرض وزش باد قرار گیرند

.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

با سلام
علم را با خود به این دنیا نیاوردم و با خود نیز به گور نخواهم برد. علم را آموخته ایم تا به دیگران آموزش دهیم تا نسل به نسل بچرخد و تکمیل شود .
ما را در این امر همراهی کنید

Telegeram.me/agronomic
نویسندگان
نظر سنجی
نظرتان در مورد وبلاگ و مطالب موجود چیست؟
صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic