..... آداک شیمی آیدین .....
واردات و تولید نهاده های کشاورزی ( کود - سم - بذر - سمپاش ) 


علل ریزش گل و میوه درختان آلو بخارا

درختان آلو از سه سالگی به بعد میوه دهی خود را شروع می کنند.

درختان آلو قبل از برگدهی , گلدهی را شروع می کند و در زمان تشکیل میوه برگ دهی نیز شروع می شود . بنابراین درخت الو در طول تابستان و قبل از ریزش برگ ها در پائیز بایستی به انداز ه کافی در اندام خود انرژی ذخیره کند تا به رشد اولیه میوه در بهار کمک نماید.اگر برگ های درخت هر چه زود تر زرد شده و یا دچار ریزش شوند لذا درخت قادر نخواهد بود انرژی کافی برای رشد اولیه درخت ذخیره نماید در نتیجه میوه ها به علت رشد ضعیف ، دچار ریزش می شوند.

در زمان گلدهی به درخت آلو به تعداد زیاد شته ها هجوم می آورند که در اثر تغذیه شته ها درخت ضعیف شده و امکان عدم تشکیل میوه در اثر حمله شته ها وجود دارد.

یکی از بیماری ها که موجب خشک شدن گل ها و سرشاخه های میشود بیماری قارچی مونیلیا می باشد . این قارچ در زمان گلدهی وقتی آب و هوا بارانی و مرطوب باشد به گل ها و اندام جوان درخت حمله می کند و می تواند موجب عدم تشکیل میوه روی درخت الو گردد.

گاهی عدم تشکیل میوه می تواند در شرایط بارش زیاد باران , سرد شدن هوا و وزش باد در زمان گلدهی باشد.

برای تقویت درختان الو،در اواخر زمستان یا اوایل بهار ، کود های فسفاته و پتاسه بسته به نیاز و سن درختان داده شود و پس از برگ دهی در اواسط بهار بسته به نیاز درختان در یک ویا دو نوبت کود ازته مصرف شود

کم آبی و خشکی یا گرمای زیاد در زمان گلدهی و تشکیل میوه می تواند موجب ریزش گل و میوه و عدم تشکیل میوه گردد. اگر خاک محیط ریشه درخت ، خاک سنگین باشد و این خاک در اثر فشردگی یا آب ماندگی مانع رسیدن هوا به ریشه ها در زمان گلدهی به درخت گردد ریزش گل و میوه بوجود می اید.

سمپاشی روغن ولک قبل از بیدار شدن جوانه ها گل می تواند تعدادی از افات موجود در مرحله خواب درختان را کنترل نماید . سمپاشی ترکیبات مسی قبل از بیدار شدن جوانه ها ی گل می تواند شدت حمله بیماری های قارچی در بهار را کاهش دهد. در صورت متداول بودن بیماری قارچی پوسیدگی گل درخت الو ، سمپاشی قارچکش امرژیل تولیدی شرکت گل سم گرگان در شروع گلدهی و در صورت ادامه بارندگی نوبت دوم در اواخر دوره گلدهی تکرار شود و از این سم قارچکش به مقدار 50 گرم در 100 لیتر اب مصرف شود.

پس از پایان دوره گلدهی ، برای تقویت درختان و کاهش ریزش میوه , محلول پاشی برگی کود  در دو نوبت به فاصله 10 روز پاشیده شود.

 


.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

با سلام
علم را با خود به این دنیا نیاوردم و با خود نیز به گور نخواهم برد. علم را آموخته ایم تا به دیگران آموزش دهیم تا نسل به نسل بچرخد و تکمیل شود .
ما را در این امر همراهی کنید

Telegeram.me/agronomic
نویسندگان
نظر سنجی
نظرتان در مورد وبلاگ و مطالب موجود چیست؟
صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic