..... آداک شیمی آیدین .....
واردات و تولید نهاده های کشاورزی ( کود - سم - بذر - سمپاش ) 

زنگ هسته داران

نشانه های بیماری

نشانه های زنگ روی برگ در همه درختان میوه هسته دار شبیه هم هستند. شروع بیماری همراه با پیدایش لکه های سبز متمایل به زرد کم رنگ در دو سطح برگ است. لکه ها کم و بیش زاویه دار هستند و رنگشان زرد براق می شود. روی لکه های واقع در سطح زیرین برگ، جوشهای تیپ مولد یوریدیوسپور به رنگ قهوه ای- نارنجی تشکیل می شوند. گاهی تلیوسپورهای سیاه رنگ این بیماری می آیند و این به نوع میزبان و فصل بستگی دارد

آلودگی سرشاخه به زنگ، در همه انواع درختان میوه هسته دار واضح و نمایان نیست، ولی وقوع آلودگی سرشاخه ها در هلو نسبت به آلو و گوجه بیشتر و رویت آنها آسان تر است. در آغاز سرشاخه های آلوده کمی آبگز ومتورم می شوند. سرانجام جوشهای یوریدیوم، پوست را پاره می کنند و یوریدیوسپورها نمایان می گردند. به تدریج که سرشاخه به رشد خود ادامه می دهند و یا رشد خود را در بهاره دوباره آغاز می کنند، پوست سرشاخه های بیمار به طور طولی ترک می خورد و یوریدیوسپورهای بیشتری به وجود می آیند و نمایان می شوند. زخمهای سرشاخه ها سطحی بوده، به خودی خود اثر مخرب ندارند، ولی ممکن است از کانونهای مهم زمستان گذرانی مایه، به حساب آیند.                                 

عامل بیماری

دو گونه قارچ عامل بیماری زنگ در درختان جنس prunus یافت می شود. قارچ Tranzshelia discolor که انتشار  جهانی دارد و عامل شایع زنگ درختان میوه زراعی است و گونه T. pruni-spionosae (Pers.:Pers.) Dietel که در اروپا و بعضی از مناطق دیگر یافت می شود و معمولاً به گونه های غیر زراعی جنس prunus حمله می کند.

تشخیص این دو گونه از روی تفاوتهای نرفولوژیکی تلیوسپورهای آنها مقدور است. دو سلول تلیوسپورهای T. pruni-spionosae، به طور یکنواخت پوشیده از زگیل، هم اندازه، هم شکل و هم رنگ هستند و ضخامت دیواره آنها یکنواخت است. دو سلول تلیوسپورهای T.discolor  از نظر شکل و رنگ با هم متفاوت هستند و دیواره خارجی آنها به طور یکنواخت پوشیده از زگیل نیست. سلول بالایی به وضوح زگیل­دار و کروی است و اغلب دیواره آن در انتها ضخیم می شود. سلول پایه بیضوی کشیده یا بیضوی- تخم مرغی است که به سمت پایه بتریک می شود و کم رنگ­تر از سلول بالایی است. زگیل روی سلول پایه بسیار کم است و یا وجود ندارد. تلیوسپورهای هر دو گونه تقریباً هم اندازه هستند- تلیوسپورهای T.discolor () تا اندازهای کوچک­تر از تلیوسپورهای T. pruni-spionosae () هستند. تفاوتی بین یوریوسپورهای این دو گونه گزارش نشده است. در ایران بیش از 40 نمونه زنگ زنگ از جنس Tranzshelia روی درختان میوه هسته دار زراعی و غیر زراعی مورد مطالعه قرار گرفته و در هیچ مورد T. pruni-spionosae مشاهده نشده است و روی همه درختان میوه هسته دار زراعی و غیر زراعی در ایران T.discolorشناسایی شده است(عباسی و ارشاد، 1374). بنی هاشمی(1374) می نویسد:«در سال 1374 بیشتر درختان بادام در علی آباد خفر(در استان فارس) شدیداً به زنگ مبتلا شده بودند، ولی درختان گوجه و زردآلوی مجاور درختان بادام مریض، عاری از این بیماری بودند و این موضوع تاییدی است بر اینکه عامل زنگ بادام در ایران T.iranica است.»

چرخه بیماری و اپیدمیولوژی

 در بیشتر موارد قارچ T.discolor به عنوان یک زنگ غیر جنسی عمل می­کند. مرحله ایسیدی دار این قارچ که روی آنمون تاجدار (Anemone coronaria L.) تشکیل می شود، در بسیاری از مقاطقی که زنگ میوه های هسته دار شیوع دارد شناخته نشده است و از این رو پیدایش و مشاهده این مرحله بیماری چندان اهمیتی ندارد. این قارچ به شکل میسلیوم در سرشاخه ها یا به شکل یوریدیوسپور روی سرشاخه ها و برگهای باقیمانده روی درخت زمستان گذرانی می کند. د رخلال ماههای زمستان زیستایی یوریدیوسپورها که در تمام این مدت در سطح سرشاخه ها مستقر هستند به شدت کم می شود. آلودگی سرشاخه ها ممکن است موجب شودکه یوریدیوسپورها در دو سال متوالی (روی این اندامها) تشکیل شوند. یوریدیوسپورها در یک دامنه وسیع دمایی(8 تا 38 درجه سانتی گراد؛ با دمای بهینه 13 تا 26 درجه سانتیگراد) می­توانند تندش پیدا کرده، جوانه بزنند، از این رو وجود یوریدیوسپورهای زیستا و رطوبت از عوامل مهم پیدایش بیماری به شمار می روند و اهمیت این دو عامل از دما بیشتر است. طول مدت دوره­های خیسی مورد نیاز در دماهای مختلف برای وقوع آلودگی هنوز مشخص نشده اند، ولی یک دوره مرطوب 18 ساعتی در 20 درجه سانتی­گراد برای اینکه برگی شدید به وجود آید، به طور یقین کافی است. دوره کمون بیماری در آلودگیهای سرشاخه­ها و میوهها مشخص نشده است، ولی این دوره برای آلودگیهای برگ 7 تا 10 روز است.

  یوریدیوسپورها در هوای خشک آزاد می شوند. هر چند سرعت باد بیشتر باشد، به همان اندازه تعداد اسپورهای موجود در هوا نیز بیشتر می­شود. در شروع  ریزش باران تعداد یوریدیوسپورها در هوا افزایش قابل توجه پیدا می کند. انتشار ثانویه بیماری موجب ریزش شدید برگها می­گردد. خزان زودرس برگها ممکن است موجب شود که  درخت دوباره برگ وشکوفه دهد.

مبارزه

بیماری زنگ درختان میوه هسته دار را در صورت لزوم می توان با سمپاشی حفاظتی مهار کرد. در نواحی ای که بروز زود هنگام زنگ معمول است، سه دفعه(یک، دو وسه ماه قبل از برداشت محصول) درختان را تیمار می­کنند. در مناطقی­که بیماری زنگ شدت ندارد ویا بیماری دیر هنگام بروز می­کند، توصیه می­شودکه درختان بعد از برداشت محصول سمپاشی شوند.

زنگ با عامل بیماری : قارچ Gymnosporangium clavieps

در ناحیه پک زنگ به ایجاد می کند و در شرق آمریکای شمالی عامل بیماری مهم درختان سیب است .

این قارچ به میوه و نه برگ سیب حمله می کند اما در میوه و برگ به ، زالزالک و سایر گونه های گل سرخیان ایجاد بیماری می کند . G. clavieps  به گلابی هم حمله می کند ولی خسارت آن زیاد نیست . امکان تولید پیکنیوم و اسیوم قارچ روی میوه سیب دیده می شود و نشانه های مشهودی از این زنگ روی سیب به وجود نمی آید .

.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

با سلام
علم را با خود به این دنیا نیاوردم و با خود نیز به گور نخواهم برد. علم را آموخته ایم تا به دیگران آموزش دهیم تا نسل به نسل بچرخد و تکمیل شود .
ما را در این امر همراهی کنید

Telegeram.me/agronomic
نویسندگان
نظر سنجی
نظرتان در مورد وبلاگ و مطالب موجود چیست؟
صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic