..... آداک شیمی آیدین .....
واردات و تولید نهاده های کشاورزی ( کود - سم - بذر - سمپاش ) 

زنگ زدگی :

 

این بیماری در گلابی ، سیب ، گل سرخ ، درختان میوه و میوه های کوچک دیده میشود . از علائم این بیماری خشک شدن برگها یا شاخه ها ، عدم رشد گیاه و مرگ گیاه میباشد .4  نوع زنگ زدگی وجود دارد :

 

 الف) fire blight (آتشک) : این بیماری که در سیب و گلابی هم وجود دارد باعث ایجاد لکه های سیاه در گیاهان میشود و جوانه های آن را پلاسیده و پژمرده میکند . 

 

ب)  alternia blight (لکه موجی): این نوع بیماری در سبزیجات ، درختان میوه و گیاهان تزئینی دیده میشود . اگر گیاهان شما با آفت های قارچی بیمار شوند برگها دارای لکه های سیاه رنگی میشوند که باعث بیشتر شدن حلقه های متحدالمرکز میشود . طی یک مدت طولانی این لکه ها بزرگتر میشوند و این نوع آفت باعث خشک شدن برگها میشود . برای جلوگیری از این روند شما باید برگهای کوچک رو کنترل کنید چون علائم این نوع بیماری در برگهای کوچک دیده میشود . تخم ها و یا هاگهای لکه موجی در هوا منتقل میشوند . برای کنترل اینگونه بیماری ها شما باید گیاهان مقاومی را بکارید . روش دیگر این است که دانه ی گیاه مورد نظر را که عاری از هرگونه بیماری باشد را بکارید بعد از رشد گیاه دوباره ان را در مکان دیگری بکارید و رُشدش دهید .

 

ج) phytophtora blight ( فیتوفتورایی) : این نوع آفت بر درخت راج ، یاس درختی ، گل معین التجاری و گیاه ازالیا اثر میکند . از علائم این نوع بیماری جوانه های مرده و ساقه های آسیب دیده میباشد . برای جلوگیری از اثرات مسری این بیماری این است که به پیراستن گیاهان بپردازیم . این آفت همچنین به گوجه فرنگی ، سیب زمینی و فلفل اثر میکند. اگر قسمتهای پایینی این گیاهان در آب وجود داشته باشد شما میتوانید متوجه شوید که این گیاهان به این نوع آفت آلوده شده اند .

 

د) bacterial blight (زنگ باکتریایی) : این نوع آفت بیشتر گیاهان مناطق جنوبی و شرقی امریکای شمالی را آلوده میکند . این آفت باعث تیره شدن ساقه و تنه میشوند . برای کنترل این نوع آفت نیز باید گیاهان مقاومی کاشته شود . 

.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

با سلام
علم را با خود به این دنیا نیاوردم و با خود نیز به گور نخواهم برد. علم را آموخته ایم تا به دیگران آموزش دهیم تا نسل به نسل بچرخد و تکمیل شود .
ما را در این امر همراهی کنید

Telegeram.me/agronomic
نویسندگان
نظر سنجی
نظرتان در مورد وبلاگ و مطالب موجود چیست؟
صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic