..... آداک شیمی آیدین .....
واردات و تولید نهاده های کشاورزی ( کود - سم - بذر - سمپاش ) 

سولفات روی

اهمیت:
عنصر روی برای فعالیت های آنزیمی، تولید هورمونهای رشد، تلقیح ،باروری و تشکیل میوه ضروری بوده و کمبود آن باعث ریزبرگی، تاخیر در باز شدن برگ و گلها ، ریزش میوه ، سرخشکیدگی و محدودیت رشد می شود. این عنصر فعال کننده بیش از 300 نوع آنزیم در انسان، دام و گیاه است و در مجموعه مکانیسم های حفاظتی بدن نقش کلیدی دارد.
مشخصات کود
آهكی بودن خاكها، pH بالا، ماده آلی كم و مصرف زیاد كودهای فسفاته از عواملی هستند كه قابلیت استفاده این عنصر را برای گیاهان محدود كرده و خسارات جبران ناپذیری را بر میزان تولید و كیفیت محصولات وارد می نماید. استفاده از كودهای شیمیایی حاوی این عنصر به خصوص به همراه ماده آلی، گوگرد و باكتریهای مربوطه باعث بهبود شرایط تغذیه ای گیاهان شده و بسیاری از نارسائیهای تغذیه ای را برطرف می سازد. این كود به دو صورت خشك( ZnSO4.H2O )با 34 درصد روی و یا آبدار( ZnSO4.7H2O) با 24 درصد روی تولید و در بسته بندی های25 كیلوگرمی به صورت پودر عرضه می گردد.
روش، زمان و مقدار مصرف
این کود از طریق جایگذاری عمقی (موضعی،چالکود و نواری) و محلولپاشی قابل مصرف است.درخاکهای سبک باآب آبیاری نیز قابل مصرف می باشد اما تحت این شرایط بازیافت آن کمتر خواهد بود.محلولپاشی پنج در هزار آن به همراه اوره و اسید بوریک در پاییز و یا اوایل بهار قبل از باز شدن شکوفه ها در افزایش تشکیل میوه بسیار مفید است.
درختان: در زمستان در قسمت میانی سایه انداز به همراه کود حیوانی و گوگرد به صورت چالکود یا کانال کود به میزان 200 تا 300 گرم به ازاء هر درخت بارور مصرف می شود.
نباتات زراعی: هنگام تهیه بستر بذر همراه با سایر کودهای زمستانه به میزان 60 تا 80 کیلو گرم در هکتار زیر خاک مصرف می شود. در ضمن جهت مصرف در شالیزار 18 کیلوگرم در هکتار سولفات روی قابل مصرف می باشد.
محلولپاشی: در درختان میوه به نسبت 3 تا 5 در هزار و در محصولات زراعی به نسبت 3 تا 4 در هزار محلولپاشی می شود.
گیاهان و مناطق مورد مصرف
کمبود روی در خاکهای آهکی با pH بالا در ایران شایع و علائم و عوارض ناشی از كمبود این عنصر در اكثر نقاط ایران و اغلب محصولات به فراوانی به چشم می خورد . مصرف کودهای حاوی روی در این اراضی برای اکثر محصولات مفید است، مصرف این كود به تدریج عوارض ناشی از كمبود روی را برطرف و گلدهی، تشكیل میوه و میزان عملكرد را افزایش خواهد داد.
نکات فنی
   
مصرف این کود به صورت 1 تا 2 سال در میان، از کمبود این عنصر جلوگیری می کند.
   
مصرف این کود مخلوط با کود حیوانی خصوصا در محدوده فعالیت ریشه باعث افزایش کارآیی کود سولفات روی می شود.

.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

با سلام
علم را با خود به این دنیا نیاوردم و با خود نیز به گور نخواهم برد. علم را آموخته ایم تا به دیگران آموزش دهیم تا نسل به نسل بچرخد و تکمیل شود .
ما را در این امر همراهی کنید

Telegeram.me/agronomic
نویسندگان
نظر سنجی
نظرتان در مورد وبلاگ و مطالب موجود چیست؟
صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic