..... آداک شیمی آیدین .....
واردات و تولید نهاده های کشاورزی ( کود - سم - بذر - سمپاش ) 

هرس و مبارزه زمستانه

اطلاعیه های فنی شرکت خوشه انگور آذربایجان در مورد باغات

از این پس مجموعه ای در مورد اقدامات و عملیات مورد نیاز باغات در هر یك از فصول و ماههای سال جهت پیشگیری و جلوگیری از شیوع و وقوع خسارت و حفظ سلامت درختان باغ و محصول آنها در برابر عوامل خسارتزای زنده و عوامل محیطی مانند سرمازدگی و ... تقدیم می شود.

عملیات مورد نیاز باغات در فصل زمستان (هرس و مبارزه زمستانه):

1 در مناطقی كه احتمال ماندن برف روی زمین به مدت طولانی وجود دارد و یا برای شیب های جنوبی لازم است پوست تنه با دوغاب آهك 5 تا 10 درصد و یا مخلوط دو درصد دوغاب آهك به همراه سولفات مس یك در صد برای جلوگیری از آفتاب سوختگی زمستانه پوشش داده شود.از دوغاب کائولن نیز می توان استفاده کرد. پوشش دادن تنه با ورقه هایی از جنس نایلون، کاغذ پوشش دار، پارچه چرب یا ضد آب و یا فومهای مخصوص لوله های آب و البته با رنگ سفید یا روشن نیز مفید و موثر است ( با توجه به سابقه آفتاب سوختگی در منطقه می توان نیاز به پوشش تنه را مشخص كرد).

2 در مناطقی كه سابقه خسارت جانورانی مانند خرگوش و جوجه تیغی و موش ها به پوست تنه و طوقه درختان جوان وجود دارد لازم است تنه و طوقه با مخلوط پهن تازه و سم تیرام و یا با تورهای فلزی تا ارتفاع 80-70 سانتی متری پوشش داده شود.

3 در مناطقی كه احتمال سرمازدگی ریشه ها به علت بالا بودن ریشه ها و یا بیرون افتادن ریشه از خاك به علت عملیات باغی قبلی وجود دارد خاك دهی ریشه ها(خاک دهی دور طوقه لازم نیست و در صورت نیاز بایستی در حد چند سانتی متر و به میزان پوشانده شدن ریشه های اصلی بیرون افتاده از خاک انجام شود) و یا آبیاری باغ به منظور یخ زدن آب در باغ و ایجاد پوشش برای جلوگیری از سرمازدگی ریشه ها توصیه می شود.

4 اگرچه جمع آوری بقایای گیاهی مانند برگ ها و میوه های ریخته شده در کف باغ یا یاقی مانده روی درختان، باید در پاییز انجام شود اما اگر آب وهوا اجازه دهد می تواند در فصل زمستان هم انجام شود.

5-  اما مهم ترین عملیات زمستانه ی باغات، هرس و سپس مبارزه زمستانه است كه توصیه می شود قبل از بیداری درخت در اواخر زمستان با رعایت نكات خاص و ترتیب زیر انجام شود:

1- 5- زمان هرس و مبارزه زمستانه بسته به منطقه از اوایل اسفند تا اوایل فروردین می تواند باشد. مهم این است كه درختان بیدار نشده باشند. این عملیات حداكثر تا ظهور اولین نوك رنگی جوانه ها قابل انجام است.

2-5 - هرس بهداشت (یا هرس گیاهپزشكی پیشنهاد این اصطلاح توسط نگارنده وبلاگ است-) با هرس باروری یا باردهی كاملاً متفاوت است و اصلاً جایگزین یكدیگر نیستند. در هرس بهداشت هدف پاكسازی درختان از هر گونه بیماری و آفت زدگی است یعنی تمامی سرشاخه ها و شاخه ها و بافتهای مریض و خشك و سرما زده و آفت زده و ترك خورده  از روی درخت، هرس و یا جراحی می شود.

3-5- ابزار هرس مانند تیشه، اره، قیچی، چاقو و تبر بایستی تیز و نو بوده و در هر بار برش با مخلوط یك پیاله وایتكس و نه پیاله آب ضد عفونی شوند و یا با پارچه یا اسفنج آغشته به محلول ذکر شده (یا محلولهای ضدعفونی مشابه) تمیز و ضدعفونی شوند.

4-5- محلهای برش یا هرس كه قطری بیش از یك سانتی متر دارند بایستی با مخلوط سولفات مس دو درصد یا مخلوط بردو دو درصد یا محلول اكسی كلرورمس یك درصد و یا بردوفیكس دو درصد و یا خمیر بردو ضد عفونی و سپس با چسب باغبانی پانسمان شوند.

5-5-  تمامی اندامها و قسمت های هرس شده بایستی جمع آوری و سوزانده شوند .

6-5- برای جراحی و برداشتن و جدا كردن بافتها و قسمت های مریض تنه و طوقه و شاخه های اصلی بایستی با تیشه یا چاقوی تیز و ضد عفونی شده تمامی پوست و چوب مریض را جراحی كرد و از درخت جدا نمود و سپس محل برش را ضد عفونی و با چسب باغبانی و نایلون یا مقوا پانسمان كرد.

7-5- بعد از هرس بایستی بلافاصله سمپاشی زمستانه انجام شود.

8-5- با توجه به بیشتر بودن مشكل بیماری یا آفت می توان نوع سمپاشی زمستانه را كمی تغییر داد . در نقاطی كه آفات مهم تر هستند مانند شپشكها و كنه ها و شته ها،  كاربرد روغن های زمستانه به همراه سم توصیه می شود به این صورت كه مخلوطی از  40-10 لیتر روغن زمستانه به همراه دو لیتر سم (یكی از سموم فسفره مانند دیازینون، گوزاتیون، مالاتیون، دورسبان و...) و 1000 لیتر آب تهیه و با سمپاش مناسب ( برای درختان بزرگ استفاده از سمپاشهای فرغونی ، زنبه ای یا توربین باغی)كل درخت از نوك سرشاخه ها تا كف باغ از سه یا چهار طرف درخت سمپاشی شده و با مخلوط باید پوشش داده شود. در مناطقی كه مشكل اصلی بیمارهای گیاهی است می توان از مخلوط بردو با نسبت های مختلف 0.125 تا 2 درصد، بردو فیكس 0.5 تا یك درصد، اكسی كلرور مس 3 تا ده در هزار، و سموم محافظتی قوی مانند زینب 2 در هزار، مانكوزب 2 در هزار و كاپتان 3 در هزار و .... استفاده كرد. با تشکر مهندس علی جعفری میدانی

در مناطقی كه مشكل همزمان آفت و بیماری وجود دارد مهم ترین تركیب مخلوط بردو روغنی است یعنی به مخلوط بردو دو درصد، به نسبت 0.2 تا 0.5 درصد روغن زمستانه اضافه می كنیم.

باغداران عزیز توجه داشته باشند كه مبارزة شیمیایی زمستانه یا سمپاشی زمستانه مزایای زیادی دارد از جمله :

1 به علت اینكه درختان باغ، برگ و میوه و گل ندارند كمتر در اثر سم صدمه می بینند.

2 مقدار سم و محلول سمی كمتری برای پوشش كامل درختان لازم است.

3 به علت نبودن برگ و میوه، سم رسانی به تمامی قسمت های درخت ممكن و آسان است.

4 مشكل مسمومیت محصول تولیدی وجود ندارد و یا بسیار كم است بر خلاف موقعی كه سم روی برگ و میوه پاشیده می شود.

5 سمپاشی درختان باغ و انجام عملیات سمپاشی راحت تر است.

6 با یك سمپاشی زمستانه خوب و دقیق می توان از چندین سمپاشی بعدی در فصل بهار و تابستان جلوگیری كرد.

7 برخی از آفات و بیماریها فقط با سمپاشی زمستانه قابل كنترل هستند.

8 بسیاری از عوامل خسارتزای مهم با سمپاشی زمستانه كامل یا به میزان زیادی كنترل می شوند. آفات مهمی كه با سمپاشی زمستانه كنترل می شوند مانند انواع كنه ( کنه دو نقطه ای و كنه قرمز و ... )، انواع شپشكها (نخودی و واوی، الفی و آرد آلود و ... )،انواع شته ها(مومی و خونی، هلو، ..... ) و بیماریهای مهمی مانند آتشك دانه دارها، لكه سیاه سیب و گلابی، لكه آجری بادام، پوسیدگی مومیایی میوه، لكه غربالی هسته دارها و حتی بسیاری از بیماریهای سرشاخه ها و شاخه ها مانند شانكرها با سمپاشی زمستانه كنترل می شوند.

9-  سمپاشی زمستانه پوشش محافظتی قوی و مناسبی برای درختان بعد از هرس های گیاهپزشكی وهرس باروری ایجاد می كند.

با تشکر مهندس علی جعفری میدانی


[ دوشنبه 18 آبان 1394 ] [ ساعت 11 و 47 دقیقه و 11 ثانیه ] [ . . ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

با سلام
علم را با خود به این دنیا نیاوردم و با خود نیز به گور نخواهم برد. علم را آموخته ایم تا به دیگران آموزش دهیم تا نسل به نسل بچرخد و تکمیل شود .
ما را در این امر همراهی کنید

Telegeram.me/agronomic
نویسندگان
نظر سنجی
نظرتان در مورد وبلاگ و مطالب موجود چیست؟
صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic